Logopedické intervencie v Domove sociálnych služieb sú určené najmä deťom so zdravotným znevýhodnením, ktoré majú narušenú komunikačnú schopnosť(NKS).
Cieľom logopedických intervencií je v maximálnej miere podporiť rozvoj reči a jazykových schopností ako predpokladu k realizácii určitého komnunikačného zámeru.
Terapia môže mať formu individuálnu, skupinovú, formu intenzívnej alebo intervalovej terapie.
Rozvíjanie komunikačnej schopnosti úzko súvisí s vývinom vnímania, pamäti, pozornosti, myslenia a sociálnym prostredím dieťaťa. Preto terapeutické postupy a metódy majú širší záber a intervencia sa orientuje na celý komplex dorozumievacieho procesu.
U detí a mládeže s viacnásobným postihnutím a ťažkým stupňom NKS ide o rozvoj komunikačných schopností k najbližšej zóne ich vývinu, tak, aby boli schopní zrealizovať svoj komunikačný zámer podľa svojich potrieb zrozumiteľne pre komunikačného partnera.
Obsah logopedických cvičení je v súlade s mentálnymi a komunikačnými schopnosťami dieťaťa, bez ohľadu na fyzický vek. Súbor edukačných materiálov je zameraný na vyvodenie, fixáciu a automatizáciu správnej výslovnosti jednotlivých hlások v rámci rozvoja komunikačných schopností.